Город Львов
Достопримечательности, новости, события, погода, работа, недвижимость и т.д.
Главная » Статьи » Новости города

Гасова Лампа У Львов
гасова лампа у львов

Гасова лампа - світовий винахід!

Гасова лампа - світовий винахід! Можна сказати, що це один із перших винаходів для домашнього освітлення. Гас, це речовина, що одержується після спеціального очищення нафти. Вперше, нафту очистив Ян Зег у далекому 1852 році. Працюючи лаборантом у найбільшій, на той час, аптеці Львова, він ночами просиджував над невідомою йому речовиною і уже згодом очистив нафту на стільки, що й запаху практично не було. Для очищення нафти було використано концентровану сірчану кислоту та содовий розчин.

В аптеці Петра Міколяша, де й працював Ян Зег, у Львові із сирої нафти вперше у світі було добуто світло-коричневу речовину, яка добре горіла, — гас (керосин). — Через біль та головокружіння від чадних газів я часто навіть непритомнів. Через плями від нафти на моєму одязі люди уникали мене, вважаючи диваком , — писав Ян у спогадах. У 1983 році Ян Зег отримав австрійський патент на даний винахід. У ті часи, львівські вулиці освітлювали доволі дорогою скельною олією. Ян Зег запропонував гас як значно дешевшу альтернативу, адже нафта тоді видобувалася у Дрогобичі і її кількості були достатні для освітлення вулиць Львова. Адам Братковський, спеціально під цю задачу, змінює олійну лампу, щоб світло здобувалося від гасу, а також пристрій, щоб можна було регулювати довжину ґноту, що впливало на яскравість світла. Додав скляну колбу, щоб захистити від вітру. Перша така гасова лампа була використана для освітлення тієї ж аптеки, де працював Ян Зег. Львів'яни одразу оцінили винахід, адже одна така лампа дає світла як 20 свічок! Від тоді гасові лампи почали жваво розкуповуватися місцевим населенням. — Купували господарі та люди з передмістя. Не один студент уночі вчився при світлі цих ламп , — розказував Ян Зег. Невдовзі ними починають освітлювати вулиці Львова. ”Лампи запалюють із настанням сутінків і на цілу ніч, незважаючи на те, чи світить місяць, чи ні, — цитата із місцевої газети, 1853 рік. — На мешканців та гостей міста це нововведення справляє велике враження”.

Також такі лампи почали встановлювати у шпиталях. Уперше в історії, 31 липня 1853 року у шпиталі на Личакові, було проведено операцію при освітленні гасової лампи. Звичайно, що Ян Зег полишає роботу в аптеці, адже комерція починає його цікавити більше аніж аптечна справа. На сусідній вулиці Краківській відкриває крамницю. Гас його виробництва постачається не тільки у будівлі Львова, а й будівлі інших міст і країн. Видобуток нафти в околицях Борислава почав розвиватися шаленими темпами. На початку ХХ ст. у Галичині, що була провінцією Австро-Угорської імперії, видобували 5% світової нафти.

Як і будь які винаходи, і цей винахід, має свою темну сторону. Справа у тому, що гас дуже вогнезаймистий. У 1858 році, пошкоджена бочка із гасом, що була неподалік від дому Яна Зега займається, вогонь перекидається на будинок, у якому були дружина Яна та її сестра. На жаль бідолашні жінки не вижили. На Личаківському цвинтарі є надгробний мап'ятник, що уцілів: дві молоді жінки, охоплені полум'ям, спрямували руки до неба, прохаючи порятунку. Ця жахлива подія спалахнула світ, до гасу почали ставитися набагато обережніше. Ян Зег полишає справу із продажем гасу та у відчаї продає патент. Ян Зег помирає 1897-го у віці 79 років.

Why?

Wikipedia is based on community contributions and financial donations.

The first part works amazing: people all over the world collaborating to create the world's largest encyclopedia.

The second part – well, it seems that people are not as cooperative when it comes to their wallets: Wikipedia's budget is very limited, resulting in a website that looks more like a private blog than the world's 6th largest site (I mean, images that open in a new page? Really?)

QuickiWiki allows people to access Wikipedia's content through a quicker and more modern interface, enhancing it with images, videos and more (How about being able to play the movie trailer from within the film's page?)

Hey! Aren't you stealing Wikipedia's work?

Quite the opposite. Wikimedia (the awesome people behind Wikipedia) have made all its content free and available to all humankind.

Actually, by using QuickiWiki you are reducing load from Wikipedia's servers and saving them money!

Гасова лампа

1853 року у Львові працівники аптеки Петра Міколяша Під золотою зіркою , Ігнатій Лукасевич та Ян Зег розробили методику дистиляції й очистки нафти. Тепер можна було розпочинати виробництво гасу, або нової камфіни . як називав гас Лукашевич.

У грудні 1853 року вчені отримали австрійський патент. У цьому ж році Зех відкрив у Львові перше невелике нафтопереробне підприємство.

Лукашевич продовжив досліди з нафтою. Взявши за основу оливну лампу, він застосував гас, як пальне для освітлення. Перші досліди з гасовими лампами призводили до потужних вибухів у лабораторії.

Залучений до роботи над лампою бляхар Адам Братковський удосконалив винахід пристроєм регулювання ґноту та скляною оболонкою. Лампа стала безпечнішою та працювала без кіптяви. Перша лампа була схожою на олійну, але мала більший резервуар, виготовлений із товстої бляхи, а верхня частина — зі слюди.

У березні 1853 року така лампа освітлювала вітрину аптеки Під золотою зіркою (тепер це аптека на вул. Коперника, 1). А 31 липня того ж року хірург львівського міського госпіталю Загорський зробив першу термінову нічну операцію завдяки гасовим лампам, які освітлювали операційну. Згодом гасова лампа була представлена на міжнародній виставці в Мюнхені, винахід був відзначений спеціальною грамотою.

Спершу гасову лампу почали широко використовувати в Австрії. У Відні гасовими лампами освітили вокзал та шпиталь, після чого за нею закріпилася назва віденська лампа .

Згодом у Сполучених Штатах на численні пристрої до лампи та її вдосконалення було видано близько 50 патентів. Після цього в дещо зміненому вигляді лампу стали великими тиражами виготовляти в Америці. Звідти її почали експортувати до Європи. Саме тоді гасові лампи заповнили міські будинки, сільські садиби та провінційні містечка. У той час її називали американська лампа .

# 639840082 Veslviv

Квартири посуточно Львов 1-кім. вул. Вірменська 18 (Гасова лампа), 1 поверх, площа 25 кв.м. 2 спальних місця. Компактна квартира з євроремонтом і побутовою технікою в історичному центрі Львова.

Свою назву вулиця Вірменська отримала від великої громади вірмен, які з часів середньовіччя проживали у цьому районі Львова. Зважаючи на те, що більшість вірмен були досить заможними людьми, вони не шкодували коштів на розвиток власної культури та мистецтва. Як свідчення цього Ви можете побачити розкішний комплекс Вірменської церкви, збудований у XIV столітті, і який вражає красою внутрішнього та зовнішнього оздоблення. Спокійну та затишну атмосферу в храмі підтримує тиха органна музика, яка звучить в приміщенні. Орендуючи квартиру в цьому районі, ви можете завітати до чудового музею-ресторації «Гасова лямпа», де можна не лише скуштувати оригінальні страви та напої місцевої кухні, а й оглянути виставку понад 200 гасових ламп, які були виготовлені у Львові. Перед входом до закладу Вас також зустріне пам’ятник винахідників першої у світі гасової лампи – львів’ян Яна Зега та Ігнасія Лукасевича.

Свое название улица Армянская получила от великой общины армян, которые со времен средневековья проживали в этом районе Львова. Учитывая, что большинство армян были достаточно состоятельными людьми, они не жалели средств на развитие собственной культуры и искусства. Как свидетельство этого можно увидеть роскошный комплекс Армянской церкви, построенный в XIV веке, и поражающий красотой внутренней и внешней отделки. Спокойную и уютную атмосферу в храме поддерживает тихая органная музыка, звучащая в помещении. Арендуя квартиру в этом районе, вы можете посетить прекрасный музея-ресторана «Керосиновая лампа», где можно не только отведать оригинальные блюда и напитки местной кухни, но и осмотреть выставку более 200 керосиновых ламп, которые были изготовлены во Львове. Перед входом в заведение Вас также встретит памятник изобретателей первой в мире керосиновой лампы - львовян Яна Зега и Игнасио Лукасевича.

La piazza

11.00 — 23.00

італійська кухня

Піцапаста бар La piazza розміщений на останньому поверсі Опера пасаж , звідки власне відкривається чудовий вид на Львівську Оперу.

Заклад поділений на три тематичні зони. У першій зоні можна замовити супи і пасти (яких налічується 16 видів). Цікаво, що тут можна навіть поспостерігати за процесом приготування цих страв. Друга зона являє собою бар з різноманітними коктейлями, напоями та традиційними італійськими десертами – тірамісу ( з іт. підніми мене , основним складником якого є сир маскарпоне ), панна кота (з іт. варений крем , що готується на основі желатину та вершків). Третя зона – територія справжньої італійської піци .

В La piazza діє система EASY PAY , суть якої полягає в швидкому обслуговуванні клієнтів, без зайвих затримок на підрахунок замовлення. На вході кожен клієнт отримує пластикову картку, на яку назбирує витрати протягом усього перебування в закладі. Приклавши картку до спеціального терміналу, на неї записується інформація щодо вартості зробленого замовлення. На виході, усі замовлення консолідуються у єдиний рахунок.

Источники: http://old.lviv.ua/gasova-lampa.php, http://www.quickiwiki.com/uk/%D0%93%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0, http://secret.lviv.ua/ua/po-sekretu/17-hasova-lampa, http://ves.lviv.ua/shop/45/desc/kvartiri-posutochno-lvov-1-kim-vul-virmenska-18-gasova-lampa, http://www.audioguides.com.ua/ua/restaurant

Категория: Новости города | Добавил: lvov-32 (11.07.2015)
Просмотров: 791 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar